Haberler, Duyurular

Kurusıkı Tabancalara İlişkin Duyuru

Kurusıkı Tabancalara İlişkin Duyuru

Sisiad organize ve koordinesinde, 17 Aralık 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ses ve Gaz Fişeği atabilen Silahlar Hakkında Yönetmelik’in Sektör üzerindeki etkisi konusunda çalıştay düzenlenmiş ve hukuki zeminde gerekli girişimlerin başlatılması kararı alınmış ve alınan karar doğrultusunda 17 Aralık 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ses ve Gaz Fişeği atabilen Silahlar Hakkında Yönetmeliğin Yürütmeyi durdurma istemli talebi ile iptali için Danıştay Başkanlığına dava açılmış, açılan dava süreci halen devem etmektedir.

 

Anılan Yönetmeliğin Geçici 1.Maddenin 2.fıkrasında ‘’ Firma bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren 1 yılın sonunda piyasaya arz edilmeyen ürünlerini, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumunda imha edilmek üzere bağlı bulunduğu kolluk birimine teslim eder.’’ hükmü amirdir.

 

SİSİAD olarak,gerek Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ,gerekse Sanayi Bakanlığı ile yapılan görüşme ve girişimler neticesinde, Geçici madde de belirlenen 1 yıllık sürenin, 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin mutabakata varılmış, bu kapsamda Yönetmelik değişiklik çalışması anılan kurumlarınca başlatılmıştır.

 

Geçici 1. Madde de belirlenen 1 yıllık süre 17.12.2020 tarihi ile son bulacak ve piyasaya arz edilemeyen kurusıkı tabancalar kolluk birimlerince toplanacaktı.

 

Ancak , Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nca Yönetmelikte belirtilen Sürenin uzatılmasına yönelik çalışma başlatıldığından dolayı, önümüzde ki günlerde kolluk birimlerine toplama yapılmamasına yönelik bildirim yapılarak olası mağduriyetlerin önüne geçileceği ifade edilmiştir.

 

SİSİAD olarak, Sektörümüze hayırlı olmasını diler, bugün olduğu gibi her zaman ve zeminde sektörel sorunların çözümü ve gelişimine katkıda bulunulması noktasında çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğimizi bir kez daha tüm sektör ve üyelerimize duyurmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz.

 

Birlikte daha güçlüyüz….

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir