Haberler

Ses ve Gaz Fişeği Atabilen (Kurusıkı) Silahlara İlişkin Duyuru

Ses ve Gaz Fişeği

Ses ve Gaz Fişeği Atabilen (Kurusıkı) Silahlara İlişkin Duyuru

17 Aralık 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ses ve Gaz Fişeği atabilen Silahlar Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1.Maddenin 2.fıkrasında ‘’ Firma bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren 1 yılın sonunda piyasaya arz edilmeyen ürünlerini, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumunda imha edilmek üzere bağlı bulunduğu kolluk birimine teslim eder.’’ hükmü amirdir.

Geçici 1. Madde de belirlenen 1 yıllık süre 17.12.2020 tarihi ile son bulacak ve piyasaya arz edilemeyen kurusıkı tabancalar kolluk birimlerince toplanacaktı.
SİSİAD olarak,gerek Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ,gerekse Sanayi Bakanlığı ile yapılan görüşme ve girişimler neticesinde, Geçici madde de belirlenen 1 yıllık sürenin, 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin mutabakata varılmış, bu kapsamda Yönetmelik değişiklik çalışması anılan kurumlarınca başlatılmıştı.

Başlatılan bu çalışma kapsamında süre uzatımı 21.08.2021 tarih ve 31575 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Anılan Yönetmeliğe Madde 5 ile eklenen geçici madde 2 ile ;

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Dağıtıcılar, 22 nci madde uyarınca yürürlükten kaldırılan Yönetmelik kapsamında üretilen ürünlerin satışını bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde gerçekleştirmek zorundadır. Dağıtıcılar, 1 yılın sonunda satışı gerçekleştirilmeyen ürünlerini, Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketinde imha edilmek üzere bağlı bulunduğu kolluk birimine teslim eder.

(2) Üreticilerin, 22 nci madde uyarınca yürürlükten kaldırılan Yönetmelik kapsamında almış oldukları Üretim İzin Belgelerinin geçerliliği bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 3 ay sonra sona erer. Üreticiler, 3 ayın sonunda satışı gerçekleştirilmeyen ürünlerini, Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketinde imha edilmek üzere bağlı bulunduğu kolluk birimine teslim eder.” hükmü yürürlüğe girmiş yani 21 Ağustos 2022 tarihine kadar süre uzatımı sağlanmıştır
.Ayrıca 23.08.2021 Pazartesi gününden itibaren bu kapsamdaki kurusıkı tabancaların PATBİS MODÜLÜ üzerinden veri girişi yapılarak, satış işlemi yapılmaya başlanacaktır.

Sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ…

Ses ve Gaz Fişeği Atabilen (Kurusıkı) Silahlara İlişkin Duyurusuna Ait
Resmi Gazete Sayfasına Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir